Uživajte u šetnji

Gradom Trebinjem

Trebinje se nalazi na krajnjem južnom dijelu Republike Srpske i BiH i obuhvata površinu od 904 km2. Klima je mediteranska sa 260 sunčanih dana u godini što ga čini najtoplijim gradom u BiH. Nalazi se u dolini rijeke Trebišnjice, na tromeđi Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske u samom zaleđu južnog Jadrana. O Trebinju su pisali brojni poznati pjesnici i književnici i dok je za jedne najjužniji i najljepši srpski grad, za druge je oaza mira i sunca, na samo 27 kilometara od plavog Jadrana.


Stari grad

Stari grad je nastao kao potreba Turaka da organizuju svoje posjede u Hercegovini. Sagrađen je na desnoj obali Trebišnjice iznad najdubljeg mjesta u rijeci, tzv. Ban-vira, koji nosi naziv po legendi o banu koji se utopio u viru. Najveće zasluge za razvoj grada kao tvrđave nosi Osman-paša, osnivač porodice Resulbegović. On, 1714. godine započinje radove na gradu koje nakratko prekida rat sa Venecijom. Dovodi majstore iz Dubrovnika, a radnu snagu iz okolnih mjesta. Naredne godine oko grada je iskopan hendek (kanal) koji je povezan sa Trebišnjicom. Za njegovo vrijeme sagrađene su “Sultan-Ahmedova” i “Osman-pašina” džamija, te “sahat-kula” koja i danas uspješno prkosi zubu vremena. Stari grad “Kastel” je u početku imao oblik trougla koji je vremenom zaobljen. Pred ulaznom kapijom (današnji tunel) na zidinama se nalazio pokretni most koji je vodio preko kanala, kasnije zatrpanog zbog opasnosti od epidemije zarazne bolesti na savjet dr Levija (1932. godine).



Rijeka Trebišnjica

Voda je jedan od najvažnijih resursa Hercegovine. Ogroman neiskorišteni potencijal pruža Trebišnjica, nekada najveća ponornica u Evropi (98 km), koja svojim najljepšim dijelom protiče kroz grad. Zbog mirnog toka, pogoduje odvijanju sportskih disciplina. Izuzetna čistoća i bistrina su pogodni za ronjenje, a zbog velikog ribljeg bogatstva, atrakcija je za ribolovce. Dom je endemskih vrsta poput ribe “gaovice” i čuvene “čovječije ribice” koja nastanjuje njene podzemne tokove. Uz obale rijeke nalaze se brojna izlеtišta među kojima su najpopularnija “Studenac” i “Lastva”. Obale Trebišnjice spaja veliki broj mostova od kojih se posebno ljepotom izdvajaju Arslanagića (Perovića) most, most Iva Andrića, te Kameni most. Vode Trebišnjice protiču kroz Gatačko, Cerničko i Fatničko polje, gdje se u ponorima gube i ponovo izviru južno od Bileće pod imenom Trebišnjica. Vode Trebišnjice se pojavljuju i kao izvor dubrovačke rijeke Omble, a najveći dio otiče podzemnim tokom u Neretvu.



Muzej Hercegovine

Muzej je nastao kao plod ideje najpoznatijeg Trebinjca, pjesnika i diplomate, Jovana Dučića. Osnovan је 1952. godine. Prvo arheološko iskopavanje muzej je obavio 1957. godine na crkvi Sv. Petra u Zavali. Prvu publikaciju, pod nazivom Trebinje I, Vasilija Koraća, izdao je 1966. godine. Godine 1975. pokreće časopis Tribunija. Raspolaže sa oko 1.500 m² korisnog prostora, od čega je oko 800 m² izložbeni prostor. Osim stalnih postavki i legata, u prostorima Muzeja Hercegovine održavaju se povremene izložbe, poetski recitali, promocije knjiga i muzički koncerti.



Ljetna bašta Platani

Platani su jedan od najprepoznatljivijih simbola Trebinja. Za mnoge posjetioce grada, ljetna bašta Platani predstavlja oazu u vrelim danima gdje se mogu okrijepiti u hladu drveća starog preko 120 godina. Sa prirodnim hladom 16 gorostasnih platana i preko 500 mjesta, u srcu grada, ova bašta je jedinstvena i predstavlja omiljeno mjesto sastajanja svih trebinjskih generacija, a i gostiju koji prolaze kroz ovaj grad na putu do Jadranskog mora.



Arslanagića (Perovića) most

Arslanagića (Perovića) most je najpoznatiji spomenik iz turskog perioda u Trebinju i ima veoma značajno mjesto u balkanskoj arhitekturi XVI vijeka. Most je kao zadužbinu za svog poginulog sina u borbi sa Mlečanima izgradio Mehmed-paša Sokolović 1574. godine, za vrijeme turske okupacije. Kada su Turci 1687. godine potisnuti iz Herceg Novog, mnoge turske porodice su se iz ovog grada doselile u Trebinje. Među njima je bio i izvjesni Arslan-aga. On je dobio posjede istočno od Trebinja, te pravo da naplaćuje mostarinu preko mosta na Trebišnjici. Po njemu se, od tada, most naziva Arslanagića most. Izgradnjom hidroenergetskog sistema na Trebišnjici 1965. godine most se našao pod vodom akumulacionog jezera. Po zahtjevu Zavoda za zaštitu spomenika kulture most je demontiran i prenesen nizvodno 1966. godine prilikom pražnjenja akumulacije. Nova lokacija mosta je između naselja Gradina i naselja Police.



Značajni spomenici

Spomenik poznatom pjesniku i diplomati, rođenom Trebinjcu Jovanu Dučiću podignut je 1997. godine. Smješten je neposredno ispred glavnog ulaza u Gradski (Dučićev) park, odmah preko puta Spomenika Petru II Petroviću Njegošu, tako da se ovaj trg naziva i “Trg pjesnika”.Spomenik Oslobodiocima je podignut na mjestu gdje je u I Svjetskom ratu obješeno 77 muškaraca i dvije žene. U parku Jovana Dučića smješten je spomenik podignut u čast palih boraca iz trebinjskog kraja u II svjetskom ratu i pobjedi nad fašizmom. Spomenik Braiocima Trebinja 1991-1996 je novijeg datuma. Svečano je otkriven 2011. godine, a podignut je u čast borcima iz Trebinja, palim u građanskom ratu u BiH od 1991-1995. godine.



Figura Jelene Anžujske

Sa idejom da grube zidine starog grada obogati mediteranskim elementima Jovan Dučić je gradu poklonio, između ostalog i baroknu figuru kraljice Jelene Anžujske gracioznog izgleda sa krunom na glavi. Na crnoj mermernoj ploči piše: “U slavu Svete Jelene Anžujske, kraljice srpske, Stefana Uroša I supruge, a majke kraljeva Dragutina i Milutina. Za pobožnu uspomenu na njene česte boravke u svom dvoru u Trebinju.”Kraljica je predstavljena tako što simbolično pruža ruku kojom je prema predanju darivala narod u svojim posjetama Trebinju u kojem je imala i dvor. Ruka kraljice Jelene Anžujske se danas čuva u manastiru Tvrdoš.



Anđelkina kapija

Čuvena Anđelkina kapija u trebinjskom Starom gradu kroz koju je u seriji “Ranjeni orao” glumica Sloboda Mićalović ulazila u dvorište sasvim druge kuće u centru Beograda, postala je brend u gradu na Trebišnjici. Anđelkina kapija tokom proteklih devet godina, otkako je snimljena serija “Ranjerni orao”, postala je prava turistička atrakcija koju svake godine posjećuje veliki broj gostiju iz regiona.



Bazen Bregovi

Bazen Bregovi se nalazi na rijeci Trebišnjici u centru grada. Omiljeno kupalište generacijama Trebinjaca. Prirodan hlad, sportska igrališta, “outdoor work out”, ljetni bar su neki od sadržaja koji se nude posjetiocima ovog kupališta.



Bazeni na Banjama

Olimpijski bazen “Banje” već dugi niz godina pruža utočište u vrelim ljetnim danima mlađim generacijama posjetilaca. Takođe na bazenu se svake godine organizuju takmičenja u sportovima na vodi. Pored ovog bazena u toku 2022. godine pušten je u rad i savremeni zatvoreni bazen.